Cenaclul „Lucian Blaga” – 10.10.2019
În data de 10.10.2019, a avut loc a 51-a întâlnire a membrilor Cenaclului „LUCIAN BLAGA”.
Dna. Florina DEDIU, felicitată pentru ziua de naștere care va fi în această lună, ne-a prezentat un frumos grup de poezii intitulat „UȘA PURPURIE”. După pagina de titlu a urmat:
•Mucarniță
•Sertar
•Candelabru
•După atâta timp
•Pirogravură
•Furtună
•Lunatică
•Delabrat
•Marinbă
•Berjeră
•Apropo
•Pasărea de zahăr
•Nomad
•Ușa purpurie
A impresionat mult imaginea „ușii” cu mascaronul ei extrem de simpatic și culoarea „purpurie” a papilor si cardinalilor, a regilor Franței. V-aduce la paradis sau la infern?
Poeziile dnei. Dediu dovedesc existența unei poete adevărate, a unei femei tinere care privește totul dintr-o perspectivă romantică. Se deschide o sumedenie de semnificații, unele superbe: „Deși ti-ai luat bilet doar dus, mi-ai adus aurora boreală în bagaje” („Nomad”).
Au impresionat și versurile albe, uneori excesiv de melancolice: „Îmi place sa cred ca mai citit de atâtea ori, incat imi stii si inclinarea literelor, că m-ai condus de atâtea ori cu privirea, incat imi cunosti pașii atunci când sunt triști…” („După atâta timp”).
Ultima poezie, „Ușa purpurie”, a fost citită de la final la început si toti membrii cenaclului au recunoscut faptul că valoarea ei estetică sporește.
S-a observat o evoluție pozitivă în prezentările de poezie ale dnei. Florina DEDIU. Filonul creativ pare nesecat. Sensibilitatea este fără margini. Poeziile trebuie publicate. Traduse în limba franceză i-ar aduce desigur, mai repede, recunoașterea. Se așteaptă apariția primului volum de versuri.
La următoarea întâlnire din 14.11.2019, dl. Iuliu IONAȘ va prezenta ultimele sale creații poetice.